Da li bebama bušiti uši? Da li je bezbedno? Da li je bolje to uraditi novorođenčetu ili kada devojčica napuni dve-tri godine, ili kasnije? Ovo su dileme koje „muče“ mnoge roditelje. Iz našeg iskustva možemo reći da je pravilo da nema pravila. Sve je subjektivna stvar kako deteta, tako i roditelja. Imali smo slučajeve da devojčice od 3 – 4 godine sa osmehom i bez ijedne suze izdrže bušenje ušiju, a isto tako i devojčice od 7 – 8 koje su plačući trčale majkama u zagrljaj posle probušenog jednog uha, bez želje da probuše i drugo.
Postoje dva sistema bušenja ušiju, klasični i novi sistem (oni zapravo nemaju svoja imena, ali interno mi ih tako zovemo). Pokušaćemo da vam približimo oba.
Klasični metod, sa “pištoljem” kao na slici gore je nešto što se koristilo godinama. Iz našeg iskustva ne najbolji, ali tada, u prošlosti jedini metod koji je postojao. Mane su mu bile (naravno ništa ne generalizujemo, ali govorimo iz našeg subjektivnog ugla) to što je bio prilično neprecizan (u odnosu na novi metod), što su minđuše imale deblje igle, što su igle morale da se postave u pištolj pre bušenja i time se gubilo na sterilnosti minđuša. Pisac ovog teksta je probušio sebi jedno uho sa starim pištoljem, a jedno sa novim pištoljem još pre par godina kad se pojavio novi pištolj. Sve što mogu da kažem iz ličnog iskustva je da klasični metod više boli (opet po isključivo subjektivnom mišljenju).
Nova metoda i novi pištolji pojavili su se pre nekih 6 ili 7 godina. Nismo bili baš poverljivi prema uvozniku iz firme “Studex” kada su nam ponudili pištolje i nove minđuše da probamo, ali već posle dva ili tri bušenja uvideli smo prednosti novog sistema. Pre svega sa novim sistemom nema “pucnja” koji se čuo kad je bušeno uho i koji je u dosta situaciji znao da prestraši mušterije. Takođe preciznost je neuporedivo veća, kao i mogućnost da se u svakom momentu stane sa bušenjem. Minđuše se nalaze u platičnoj opni, koja se stavlja na aparat za bušenje, nema apsolutno minđuša dodira sa rukama ili spoljnim svetom pre nego što probuši uho. U svakom pogledu napredniji i savršeniji sistem od klasičnog. Da li boli? Po mom mišljenju, primetno manje, igle su gotovo duplo tanje nego klasične medicinke i samim tim i bušenje manje boli.
Naravno na kraju sve je na vama, klasičan metod postoji i dalje u mnogim zlatarama, bušenje ovim metodom košta otprilike oko 500,00 dinara, dok je bušenje sa novim metodom kod nas 1500,00 dinara sa minđušama. Slažemo se da je cena veća, ali opet sa druge strane, bol, strah vas ili vašeg deteta, kao i apsolutno sterilno okruženje smatramo da nema cenu.
I sad se vraćamo na priču sa početka ovog teksta, kada je pravo vreme za bušenje ušiju? Mi u principu ne bušimo uši bebama do 6 meseci, jer su u tom uzrastu izrazito male i ušne školjke su im još nedovoljno razvijene. Sve posle toga dolazi u obzir, ali od slučaja do slučaja dajemo savete, ukoliko smatramo da ne treba bušiti uši, mi to i kažemo i ne bušimo po svaku cenu. Ne zaboravite, tu smo da vam pružimo savet kad god je vama potreban, zato dođite i uverite se koliko smo unikatni.
Vaša Zlatara Srđanov
+ There are no comments
Add yours